bbhomeonline.pl

Twój pomocnik w urządzaniu domu!

Akcesoria

Retro dodatki do domu – wyjątkowy charakter

Retro dodatki do domu – wyjątkowy charakter

Zmienianie aranżacji wnętrza to pewnego rodzaju powiew świeżości, który wprowadza nową jakość do naszego codziennego otoczenia. Szukając pomysłów na niebanalne i niepowtarzalne rozwiązania, często rozglądamy się za inspiracjami w różnych stylach i epokach. Jednym z nich, który nieprzerwanie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, jest styl retro. Ale co go wyróżnia i czym charakteryzuje się jego wyjątkowy charakter?

Sprawdź także:

Dodatki do domu za grosze – gdzie je kupić?

Wprowadzenie w styl retro – kluczowe elementy

Styl retro przyciąga swoim nostalgicznie klasycznym wydźwiękiem, który jest odpowiedzią na dynamiczne i często zimne, nowoczesne projekty. Wyróżnia się on swoją oryginalnością i unikalnością, odwołując się do estetyki, moda i designu z lat 30-tych, 40-tych, 50-tych, aż po lata 70-te XX wieku.

Zauważalne są tu głównie inspiracje Art Deco, modernizmem, a także pop-artem. Dom w stylu retro to przede wszystkim przemyślane dodatki – lampy ze szklanymi kloszami, zdobione zegarki ścienne, meble z porcelanowymi rączkami czy obrazy w złocistych ramach. Szczególne miejsce w stylu retro zajmują tekstylia – zasłony, narzuty, dywany, z charakterystycznymi dla danej epoki wzorami i fakturami. Na uwagę zasługuje także styl vintage, który jest pewnego rodzaju odmianą stylu retro, bazując na oryginalnych przedmiotach pochodzących z lat 20-tych i 30-tych ubiegłego stulecia.

Łatwe sposoby na dodanie charakteru retro do Twojego domu

Wprowadzenie stylu retro do domu nie musi oznaczać generalnej zmiany wszystkich mebli i dodatków. Można go wprowadzić stopniowo, dodając poszczególne elementy. Ważne jest jednak umiejętne połączenie nowoczesnych rozwiązań z retro dodatkami, aby wnętrze nie stało się przeładowane i niespójne.

  • W kuchni możemy zdecydować się na retro lodówkę albo toster, które nie tylko spełnione ważną funkcję użytkową, ale także staną się ciekawym elementem dekoracyjnym.
  • Polki mogą udekorować retro porcelanowe figurki, koszyki z wikliny czy stare szklane butelki.
  • W łazience zwróćmy uwagę na wybór armatury – kran winien być zdobiony, a najlepiej gdyby był w stylu vintage, z porcelanowymi elementami.
  • W sypialni warto postawić na bieliznę z charakterystycznymi dla stylu retro wzorami i kolorystyką.

Dodatki w stylu retro można znaleźć zarówno w sklepach z nowymi meblami, jak i na pchlich targach czy w sklepach z używanymi przedmiotami. Warto poświęcić na to trochę czasu, bo efekt może być naprawdę spektakularny.

Praktyczne korzyści wynikające z posiadania dodatków do domu w stylu retro

Dodatki do domu w stylu retro to nie tylko sprawowanie hołdu dawnej estetyce, lecz także wiele praktycznych korzyści.

Musimy pamiętać, że styl retro to także jakość wykonania – solidne, często ręcznie robione były znacznie trwalsze niż wiele współczesnych zamienników.

Wybór mebli czy drobnego wyposażenia w stylu retro to więc także inwestycja w przedmioty, które będą służyły przez wiele lat.

Kolejny argument to unikalność i charakter, jaki wprowadzają takie dodatki. Szczególnie w dobie dominacji wielkich sieciówek meblowych, posiadanie czegoś, co wyróżnia nasze mieszkanie na tle innych, jest naprawdę cenne.

Wreszcie, styl retro doskonale wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju i powrotu do wartości mniej konsumpcyjnych. Zamiast ciągłego kupowania nowych przedmiotów, warto czasem spojrzeć wstecz i docenić to, co przychodzi do nas z przeszłości – z historią, duszą i niepowtarzalnym stylem.

Udostępnij

O autorze

Redakcja BBHOMEONLINE to zespół osób specjalizujących się w aranżacji wnętrz i ogrodów. Znajdziesz tu wiele inspirujących informacji ze świata architektury.